Sonumuz, Başlangıcımız.

Her son bir başlangıçtır. Bir sembol düşünün, kuyruğunu yiyen bir yılan sembolü. Yılan kendi kendini yiyor, sizce neden? Kendini yeniden yaratmak için mi, kendini bitirmek için mi? Aynı hayatın milyonlarca kez yaşandığını ve bunların hiçbirinin hatırlanmadığını anlatan, sonsuz döngüyü temsil eden Ouroboros yılanı, kendi kendine yetebilmeyi, var oluşu, yok oluşu, sonsuz döngüyü ve yeniden doğuşu sembolize eden mitolojik bir varlıktır.

başlangıç

Ourobos Yılanı Mitolojide Son mudur? Başlangıç mıdır?

Dizilere, filmlere, kitaplara hatta dövmelere ilham olan Ouroboros yılanı, genel olarak sonsuz yaşamı sembolize eder. Hayatın tekrardan ibaret bir döngü olduğunu ve özüne inince her şeyin yekpare olduğunu ifade eder. Simyacıların denge sembolü olarak kullandığı, Druidlerin sonsuzluğu ifade ederken kullandığı Ouroboros yılanı sizce insanların hayatını da temsil edebilecek bir sembol müdür?

Yeni bir başlangıç yapabilmenin tek yolu eskiyi yok etmek midir? Bunca yok oluştan sonra yeniden başlama gücünü bulmak bu kadar kolay mıdır ki? Biz insanlar Ouroboros gibi ölümsüz olmadığımıza göre kaçıncı yok oluşumuzda tıkanacağız, pes edeceğiz? En önemlisi ise, yeniden doğuşumuz bir öncekinden daha mı iyi olacak, daha mı kötü?

Bu yazı ilginizi çektiyse Tıpta Korkunç İhlal: Thalidomide Faciası  yazımıza bakabilir. Ayrıca bizi Instagram ve Twitter’dan takip edebilirsiniz

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki

Cognitive Interview: Bilişsel Sorgulama Yöntemi

Sonraki

SHAKA HAREKETİNİN KÖKENİ