BAŞARILI BİR KARİYERİN SIRLARI

Kendiniz için nasıl bir vizyon oluşturabilirsiniz? Ve Başarılı kariyeri nasıl gerçekleştirebilirsiniz?

Neden başarısız oluyorum diye hiç düşündünüz mü? Evet düşündünüz ve başarısızlığa yüzlerce bahane buldunuz. Eğer bahane bulmak para kazandırsaydı şimdiye kadar çoktan zengin olmuştunuz.

Artık bahanenin arkasına saklanmaktan vazgeçin ve çevrenize bakın. Aynı sırayı paylaştığınız eski okul arkadaşınız çok iyi bir yere geldiyse, sizinle aynı futbol takımında oynayan arkadaşınız daha başarılı olduysa ya da yanınızdaki büfe sahibi olan arkadaşınız bir fast food zinciri kurduysa kusuru kendinizde aramalısınız. Şartlarınız eşit olmasına rağmen onlar başarılı olmayı becerdiler.

Neden mi? Aslında çok basit: Karşılaştıkları problemleri çözmek için doğru formülü uyguladılar. Bu formül nedir diye soruyorsanız hemen cevap verelim. Tek yapmanız gereken doğru anlayıp uygulamak ve kendi hayatınızın bilge lideri olmaktır. Peki ya nasıl?

kariyer

Öncelikle hayatınızı bir şirket yönetir gibi yönetin. Bilge lider zihin işleyişiyle, kendi hayatınızın özgün bilge lideri olun.

Dünyada neler olup bittiğini okuyun. İşletme liderlerinden bir şeyler öğrenmek için işletme dergilerini; sizin sektörünüzdeki işletme konularını öğrenmek için de gazete okuyun. Başarılı kariyerlere sahip Liderler hakkında okuyun ve onlardan dersler çıkartın.

Kendiniz için vizyon oluşturun.

Vizyonunuzun ve bir şirket olarak kendinizin üst düzey bir planının taslağını çıkarın.

Yapmak istediklerinize karar verin ve bunları otuz saniyelik bir asansör konuşmasında anlatabilmeniz gerektiğini unutmayın. Peki bu etkili adım olan asansör konuşması nedir?

Bir girişimcinin asansör yolculuğu kadar kısa bir süre içinde (40-60 sn.) kendini yabancı birine tanıtma, iş fikirlerini ifade etme ve karşısındakini ikna etme yeteneklerini ortaya koyduğu kısa sunumdur.

İsteklerinizi yüksek tutun. Hayallerinizi gerçekle birleştirin.

Önceki aşamalarda anlatılan bilgileri kullanarak, hedefinize ulaşmak için tamamlamanız gereken görevleri belirleyin. Her görev veya adımın bir sonucu ve son tarihi olmalı.

Kendi kendinizin stratejik lideri olabilmenin açık bir yolu, hayatınız hakkında stratejik olarak düşünmektir. Hayatınızın geri kalan kısmını boş bir tuval olarak düşünün. Ön plan zaten çizilmiştir ve bazı renklendirmeler de yapılmıştır.

“Hayatında iki önemli gün vardır. Biri doğduğun gün diğeri neden doğduğunu anladığın gündür.” – Mark Twain


Eğer bu yazı ilginizi çektiyse Tam Kapanmada Okunulacak 5 Kitap Önerisi  yazımıza bakabilir. Ayrıca bizi Instagram ve Twitter’dan takip edebilirsiniz.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki

Elinizde Olmayanlar

Sonraki

BEDEN / ZİHİN BAĞLANTISI