Elinizde Olmayanlar

Acımasızca kötülüklere maruz kaldığınızda, bir olay neticesinde kendinizi kötü hissettiğinizde ve pişmanlık duyduğunuz anlarda asla üzülmeyin. Çünkü çoğu elinizde değildir.

Acımasızca kötülüklere maruz kaldığınızda, bir olay neticesinde kendinizi kötü hissettiğinizde ve pişmanlık duyduğunuz anlarda asla üzülmeyin. Çünkü çoğu sizin elinizde olmadan gelişen olaylardır. Gelişigüzel yaşadığınız şeylere neden üzülesiniz?

Jean-Jacques Rousseau’nun düşüncesine göre; İnsan, düşünmek, sevmek ve inanmak için dünyaya gelmiştir. Bu durumda üzülmek çok mantıksızdır. Hele ki elinizde olmayan bir olaya üzülmek. Duygusuz, robot gibi yaşayan, hiçbir şey hissetmeyen, aptal bir insan çıkar karşınıza. Ne dediğini kendisi dahi bilmez fakat söylemlerini asla esirgemez. İzin vermek gibi bir hata yaparsanız şayet iliğinizi, kemiğinizi sömürür. Siz sadece olması gerektiği gibi düzgün bir şekilde davranırsınız fakat karşınızdaki insancıl davranışlar sergilemez. Şimdi buna neden üzülesiniz ki? İnsan olamayan bir kimse için üzülmeye değmez, hayat kısmen çok kısa, kısmen zulüm. Eğer düzgün birisi iseniz kaybetmek de elinizde olan bir şey değildir.

ELİNİZDE OLMAYAN

Elinizde Olmayan Ölüme Üzülmemek

Kime ve neye göre düzgün birisi olduysam diye düşünüyor olabilirsiniz; bir ilişkiniz için her çabayı sarf ettiyseniz, elinizden geleni ardınıza koymadıysanız, itici, kırıcı ve yıkıcı olmadıysanız ve her şeye rağmen sevip vazgeçmediyseniz, bana ve birçok insana göre düzgün birisi olduğunuzun göstergeleridir bunlar. Tam da bunlara rağmen birisi hayatınızdan çıkmayı tercih ettiyse kayıp sizin değil onundur, üzülmenize hiç gerek yok çünkü o, düzgün birini kaybetti, siz ise kişisel gelişimini tamamlayamamış bir iki yüzlüyü. Bunun yanında ölüm denen, anlaması güç bir kavram da elinizde değildir.

Franz Kafka şöyle söylemiş: Ölümün olduğu bu dünyada, hiçbir şey çok da ciddi değildir aslında.” dolayısıyla ölüm sonrası üzüntü yaşamamak mümkün değil fakat ölüme de takılı kalmamanız gerekir, sonuçta her canlı bir gün sonsuz uykuya dalacaktır, aksi takdirde geçmişte takılı kalan, önünü göremeyen bir aylağa dönersiniz. Geçmişe takılı kalmadığınız, elinizde olmayan neticelere üzülmediğiniz nice güzel günlere.

Eğer bu yazı ilginizi çektiyse Anadolu’daki Sanat’ın Tarihine Ufak Bir Yolculuk yazımıza bakabilir. Ayrıca bizi Instagram ve Twitter’dan takip edebilirsiniz.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki

EMPATLAR: HER CANLININ ACISINI KALBİNDE HİSSEDEBİLEN İNSANLAR

Sonraki

BAŞARILI BİR KARİYERİN SIRLARI