Paul is Dead: Bir The Beatles Efsanesi

Dünyanın en çok cover yapılan şarkısı Yesterday’in bestecisi ve The Beatles ’ın basçısı Paul Mccartney aslında yıllar önce ölmüş olabilir mi? İddialara göre Paul 56 yıl önce trafik ışıklarını fark etmemesi üzerine bir arabanın altında kalmış, hayata gözlerini yummuştu. Grubun akıbeti için Paul’un yerine estetik ameliyatlar sonucu William Shears Campbell geçmiş, olay gizli tutulmuştu. Bu komplo teorilerinin başlangıcı Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band albümünün çıkışına dayanıyordu. Cenaze temalı kapağı, çiçeklerden yapılmış solak bas gitarı ve gitarın üzerinde 4 yerine 3 tel bulunması gibi pek çok detay hayran kitlesinin gözüne çarpmıştı.

the beatles ‘ın cenaze temasıyla TEPKİ ÇEKEN ALBÜM KAPAĞI

Bu albümden bir yıl kadar sonra çıkarılan The Beatles albümündeki “I’m so tired” şarkısı tersten dinlendiğinde duyulan “Paul is a dead man, miss him, miss him” sözleri iddiaların iyice kabarmasına neden olmuştu. John Lenon’ın o yıllarda yapmış olduğu “The Beatles şu an İsa’dan daha popüler” açıklaması üzerine büyük tepki çekmelerine rağmen iddialar nedeniyle albümleri ve albüm çekimleri ilgiyle takip ediliyordu. 1969 yılında çıkan Abbey Road albüm kapağında ise Paul’un ayakkabısız olması ve “28 IF” yazılı olan plaka fazlasıyla dikkat çekmişti. Çıplak ayakların Hint kültüründe ölümü temsil ettiği ve “28 IF” plakasınınsa “Eğer Paul yaşasaydı 28 yaşında olacaktı” anlamına geldiği iddia edilmişti.

paul ‘un ayakları ile dikkat çeken abbey road kapağI

LIFE Dergisi: “Paul Hala Bizimle”

Bütün bu iddiaların iyice karmaşık bir hal alması üzerine grup bir açıklama yapmak zorunda kalmıştı ancak Paul Mccartney açıklama yapmayı kabul etmemişti. Bunun üzerine karmaşa iyice büyüdü ve Paul evine gizlice giren muhabirleri görünce dayanamadı, açıklama yapmayı kabul etti. 1969’da LIFE dergisinin o sayısı “Paul is still with us” kapağı ile yayınlandı.

Ancak bundan yıllar sonra 2015’de grubun bateristi Ringo Starr’ın, Paul ’un öldüğüne dair iddiaları kabul ettiği gündeme geldiyse de haberin doğruluğu teyit edilememiştir. Bugün hala bütün bunlar algıda seçicilik ile oluşan kuruntular mıydı yoksa kan kaybeden grubun toparlanmasını sağlamak için kullanılan bir satış stratejisi miydi bilemiyoruz. Ancak dinleyici kitlesinin ilgisini çekmek amaçlı yerleştirilmiş olması oldukça muhtemel olan bu detayların The Beatles ’ın satışlarda zirveyi görmesinde fazlasıyla etkili olduğu oldukça nettir.

Efsane Grup The Beatles ‘a Veda

Bütün bunlar grubu korumaya yönelik yapılmışsa da grubun dağılması önlenememiştir. John Lennon’ın grup kurulurken koyduğu kurallardan birine göre stüdyoya grup dışından müdahale yasaktı. Ancak Lennon büyük bir aşkla bağlı olduğu Yok Ono’nun stüdyoya girmesiyle kendi kuralını çiğnemiş oldu ve grupta anlaşmazlıklar ortaya çıktı. Lennon’la Mccartney’in büyük kavgası sonucu ise 10 Nisan 1970’te sevilen grup dağıldığı açıkladı.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki

Geleceğin Karanlık Portresi: Distopya

Sonraki

Korkularınızdan Korkmayın!