Megadeth Efsanesinin Doğuşu

Hepimizin metal tarihine damga vurmuş, kült şarkılarıyla tanıdığı Metallica grubu yeni kurulduğunda grubun bateristi Lars Ulrich yerel gazeteye bir ilan verdi; gruba gitarist arıyorlardı. Bu ilan sayesinde James Hetfield ve Lars Ulrich ile buluşan Dave Mustaine gruba gitarist olarak alındı. İlk başlarda çok iyi iş çıkaran grup üyelerinin arası Mustaine’in alkol ve uyuşturucu problemleri yüzünden açılmaya başladı. Metal Blade Records’un sahibi Brian Slagel durumu şu şekilde anlatıyor; “Dave inanılmaz derecede yetenekli biriydi ancak alkol ve uyuşturucularla başı beladaydı. Bu onu çok yordu ve delirtti, sinirli bir megalomana dönüştürdü. Grubun gerisi ona katlanamaz hale geldi. Hepsi alkol kullansa da Dave onlardan katbekat fazla içerdi. Dave’i sarhoş görmekten artık bıkmaya başlamışlardı.

Dave Mustaine’in Metallica’ya Vedası

Bir gün yine aynı problemlerden çıkan tartışma büyük bir kavgaya dönmüş, Mustaine öfkeyle diğer grup üyelerine fiziksel ve sözlü saldırıda bulunmuştu. Bunun üzerine gruptan kovulsa da ertesi gün özür dilemesi üzerine gruba yeniden alındı. Aradan geçen kısa bir zamandan sonra Mustaine’in alkolünü McGovney’in bas gitarının üzerine dökmesiyle işler çığrından çıktı. Bu olay üzerine McGovney, Mustaine’i evinden kovdu ve Metallica’dan ayrıldı. Sabrı taşan diğer Metallica üyeleri en sonunda Mustaine’i bir Los Angeles otobüsüne bindirip gruptan kovdular. Aslında bu otobüs yolculuğu yolun sonu gibi görünüyordu ancak Mustaine için çok güzel bir yolun başlangıcıydı.

Otobüs Biletinin Üstüne Yazılmış Bir Şarkı

Megadeth’in 1988’de çıkartacağı So Far, So Good…So What! albümünden “Set the World Afire” parçasına dönüşecek olan sözler bu otobüste otobüs biletinin arkasına yazılmıştı. Mustaine bu yolculuktan kısa bir süre sonra 1983 yılında basçı Ellefson ile tanışıp Megadeth grubunu kurmuştur. Mustaine kısa sürede yeteneğini konuşturacak, mükemmel vokali ve gitar teknikleriyle Rust in Peace, Youthanasia gibi albümlerle çok başarılı işlere imza atacaktı. Kadrosunda çokça değişiklikler yaşanmış olan grup, her şeye rağmen trash metalin öncülerinden olmuş hatta kimilerine göre Megadeth’in şarkıları Metallica’dan daha teknik özelliklere sahip ve başarılı bulunmuştu.

Günümüzde Megadeth

Efsanevi isim Dave Mustaine 2002’de gitar çalamayacak şekilde sakatlanınca grup dağıldı ancak iyileşmesi üzerine 2004’te tekrar toplanan grup günümüzde hala müzik yapmaya devam etmektedir. Geçen sene Dave Mustaine’in kanseri yenmesinin ardından 2020’de yeni albüm çıkabilir müjdesini vermiş olsalar da heyecanlı bekleyiş devam etmekte… Peki, sizin favori trash metal grubunuz hangisi?

Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki

Einstein ve Müzik

Sonraki

Ford'un İntikam Savaşı