mars

225 MİLYON KM’LİK YOLCULUK MARS

Amerika’nın çeşitli eyaletlerinde düzenlenen kompozisyon yarışmasını kazanan Virginia’daki 11 yaşındaki Alexander Mather bu kişiliği bir temsilci olarak görmeliyiz gençliğin, çocukluğun temsilcisi bu -Bu uzay görevi nerde, ne zaman ortaya çıktı? 4 Aralık 2012’de American Geophysical Union’un sonbahar toplantısında NASA tarafından duyuruldu. Fırlatma 30 Temmuz 2020 tarihinde Florida’da bulunan uzay kumsalı olarak bilinen Cape Canaveral uzay kuvvetleri istasyonunda taşıyıcı roket olan Atlas V-541 roketi ile fırlatıldı. 7 ay süren uzaydaki yolculuğun sonunda mars atmosferine giren Perseverance 2 panel arsında durmaktaydı azami ısıya ulaşınca paraşüt açıldı ısı kalkanı ayrıldı ardından üst panelde ayrılınca motorlu iniş gerçekleşti keşif aracı mars yüzeyine bırakıldı.

İnsanoğlunun Mars’a yolculuk maceralarından, geçenlerde başaralı bir şekilde Mars yüzeyine iniş yapmış olan uzay görevi Perseverance. ilk olarak görevin ismine odaklanalım “Perseverance” Türkçe karşılığı azim’dir asıl önemli konu anlamı değil kimin belirlediği, peki kimdir bu kadar önemli olan, ismin belirleyicisi?

Amerika’nın çeşitli eyaletlerinde düzenlenen kompozisyon yarışmasını kazanan Virginia’daki 11 yaşındaki Alexander Mather bu kişiliği bir temsilci olarak görmeliyiz gençliğin, çocukluğun temsilcisi bu -Bu uzay görevi nerde, ne zaman ortaya çıktı? 4 Aralık 2012’de American Geophysical Union’un sonbahar toplantısında NASA tarafından duyuruldu. Fırlatma 30 Temmuz 2020 tarihinde Florida’da bulunan uzay kumsalı olarak bilinen Cape Canaveral uzay kuvvetleri istasyonunda taşıyıcı roket olan Atlas V-541 roketi ile fırlatıldı. 7 ay süren uzaydaki yolculuğun sonunda  mars atmosferine giren Perseverance 2 panel arsında durmaktaydı azami ısıya ulaşınca paraşüt açıldı ısı kalkanı ayrıldı ardından üst panelde ayrılınca motorlu iniş gerçekleşti keşif aracı yüzeye bırakıldı.
 
 

Mars’a Yolculuk

Gelin bu keşif aracını inceleyelim , daha önce mars görevinde kullanılan Curiosity keşif aracından esinlenerek yapılmış, ilk bakışta çok fazla farklılık gözükmüyor ama Perseverance’nin içi görevi olan bilimsel araştırmaları yapabilmesi için özel enstrümanlarla donatıldı ve bu ekipmanlar normalden çok hafif ve çok küçük  üretilmiştir. Ayrıca içerisinde Ingenuity adlı çekim kabiliyetine sahip küçük bir robotik helikopter barındırmakta.

Keşif aracında 20 kamera ve marsı dinleyebilmek için 2 mikrofon bulunmakta, keşif aracının kollarını Sherlock derlemesindeki 2 iyi arkadaşının isimlerini koymuşlar, Sherlock ve Watson. Hatırlarsınız ki geçen yıl bu zamanlarda marsa bilet almak gündeme gelmişti Dünyadan yaklaşık 11 milyon kişi bilet almış Türkiye’den 2,5 milyon kişi katılarak Dünya üzerinde en çok bu etkinliğe katılan ülkeyiz. Perseverance keşif aracının kurumuş bir krater olan jezero (jezero 45 km çapında) kraterine indi buranın jeolojik özelliklerini inceleyecek gerekli numuneleri toplayacak ve tüpler içinde depolayacaktır.

Başka bir görevi de Mars’ta bir zamanlar yaşam olması ihtimalini araştırmak. Jezero Burdur’da bulunan Salda gölü örneği veriliyor peki neden? Özellikle mineralojilerinin, hidromagnezit tortular, mikroplar tarafından aşınarak şu an ki halini almış kayaların benzerliklerden dolayı benzetilip örnek veriliyor.

Mars
Mars

NASA’ da görevli Dr Ken Willford bir konuşmasında “Bugün canlıların yaşayabileceği bir gezegen değil. Çok soğuk olması nedeniyle yüzeydeki sular sıvı olarak kalamıyor ve atmosferin ince olması yüzünden gezegen yüzeyine ulaşan yüksek radyasyon muhtemelen canlı organizmaların gelişimini engelliyor.

Fakat hep böyle değildi. Bundan en az 3,5 milyon yıl önce yüzeyde akarsular vardı. Bunların ve krater ağızlarında oluşturdukları göllerin izi bugün bile görülebiliyor. O dönem karbondioksitli atmosferin daha kalın olması zararlı radyasyonun gezegen yüzeyine etkisini de azaltıyordu.

Su, biyolojinin yani canlıların varlığının en temel ortak özelliklerinden. Dolayısıyla Mars’da bir zamanlar yaşam olması ihtimali var.” Toplanan numuneleri 2030’lu yıllarında NASA ve Avrupa uzay ajansı tarafından planlanan ortak bir misyon kapsamında Dünya’ya getirilmesi planlanıyor.

Eğer bu yazı ilginizi çektiyse GÖBEKLİTEPE SERÜVENİ -1 yazımıza bakabilir. Ayrıca bizi Instagram ve Twitter’dan takip edebilirsiniz.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki
Elizabeth

Kraliçe II. Elizabeth: Askeriye ’den Kraliçeliğe

Sonraki
düğün gelenekleri

Düğün Adetlerinin Tuhaf Kökenleri