11 Eylül Saldırıları

11 Eylül Saldırıları, İslamcı terör grubu el Kaide tarafından 2001’de düzenlenen 4 koordine terörist saldırılarından biriydi. Bu saldırı, New York’ta bulunan Dünya Ticaret Merkezi’nin kuzey ve güney kulelerine yönelik gerçekleştirildi ve insanlık tarihindeki en ölümcül terör saldırısı olarak kayıtlara geçti.

11 Eylül Saldırıları'nın hedefi olan ikiz kuleler.
11 Eylül Saldırıları’nın hedefi olan ikiz kuleler.

Amerika Birleşik Devletleri’nde iç sefer gerçekleştiren dört yolcu uçağı, el-Kaide üyesi 19 terörist tarafından kaçırıldı. Bu uçaklardan biri (American Airlines Flight 11) Dünya Ticaret Merkezi’nin kuzeydeki kulesine, diğeri ise (United Airlines Flight 175) güneydeki kulesine çarptı. Yaklaşık iki saat içerisinde 110 katlı iki kule de çöküp enkaz hâline gelirken, çevredeki bazı yapılar da bu yıkılmadan etkilenerek yıkıldı ve hasar gördü.

Kaçırılan üçüncü uçak ise (American Airlines Flight 77) ABD Savunma Bakanlığı karargahı olan Pentagon’a saldırdı. Uçak, binanın batı cephesinin bir kısmının yıkılmasına neden oldu. Dördüncü uçak da (United Airlines Flight 93) Washington DC’ye saldırmayı hedeflemişti fakat yolcuların teröristlere yaptığı müdahaleler sonrası uçak, Pensilvanya eyaletinde bulunan Shanksville yakınlarına düştü. Olay yerinde büyük bir uçak enkazına rastlanmadığı söylentileri dolaştı fakat resmî makamlarca uçak enkazının olduğu vurgulandı. Ayrıca olay yerinde birçok uçak parçası bulundu. Tüm bu 11 Eylül Saldırıları sonucunda, uçaklardaki teröristler ve 227 kişi de dahil olmak üzere, toplam 2996 kişi hayatını kaybetti.

11 Eylül Saldırıları Sonrası

FBI, birkaç gün sonra bu saldırılar hakkında araştırma yürüttü ve saldırıların sorumlusu olan kişilerin Usame bin Ladin liderliğindeki el-Kaide ile bağlantılı olduğu belirlendi. İlk başlarda saldırıları gerçekleştiren kişinin kendisi olmadığı hakkında açıklamalar yapan bin Ladin, 2004 yılında yayınladığı bir video ile saldırıların sorumluluğunu kabul etti. Bu videodan sonra bin Ladin’in yaşadığı ve Taliban’ın koruması altındaki el-Kaide’nin birçok faaliyet gösterdiği Afganistan’a karşı savaşa girişildi. Usame bin Ladin, Mayıs 2011’de ABD Deniz Kuvvetleri’nin düzenlediği bir operasyonla öldürüldü. Saldırı, dünya medyası tarafından “medeniyetler çatışması” olarak yorumlandı.

11 Eylül Saldırıları Sonrası

11 Eylül saldırıları olarak adlandırılan olaylarla ilgili birçok komplo teorileri mevcut. Bazı iddialara göre 11 Eylül olayları Amerikan hükümeti ve gizli servisleri tarafından uygulanan bir sahte bayrak operasyonuydu. Orta Doğu’ya ve Afganistan’a yönelik işgal faaliyetleri için kamuoyunun desteğini alarak işgali meşrulaştırma amacıyla düzenlenen senaryolardı. Fakat bu teorilerin hiçbiri herhangi bir somut delile dayandırılmadı.

Eğer bu içerik ilginizi çektiyse (Türklere Yapılan Zulüm) Kanlı Noel yazımıza göz atabilir, ayrıca bizi Instagram üzerinden takip edebilirsiniz.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki

Psikolojik Sorun:Anksiyete Bozukluğu nedir?

Sonraki

Bilinmeyen Yönleriyle 19 Mayıs