Theseus’un Gemisi Paradoksu

Theseus ‘un gemi paradoksuna ismini veren Theseus, yunan mitolojisinden gelmektedir. Paradoksta geçen efsane Plutark tarafından aktarılmıştır. Heraklitos, Aristo gibi ünlü birçok filozofun farklı cevaplar verdiği paradoksun hikayesi şöyledir:

Paradoks

Filozoflarca Theseus’un Gemisi Paradoksu

Kral Theseus oldukça başarılı bir kumandandır. Yenik döndüğü bir savaşı yoktur. Theseus, Girit savaşından da zafer alarak döner. Bu kadar savaşı başarı ile atlatan ünlü gemi Atina’da uzun süre boyunca sergilenir. Zaman içerisinde geminin parçaları eskimeye başlar. Theseus, eskiyen parçaların yenileriyle değiştirilmesini ister. Bu istek üzerine, geminin hangi parçası eskidiyse yerine yenisi konulur. Bu sırada, değişim yapan ustalar geminin eski parçalarını da saklamaktadır. Gün gelir, geminin tüm parçaları eskir ve tüm parçalar yenilenir. Ustalar kenarda sakladıkları eski parçaları birleştirerek yeni bir gemi yaparlar. Yani ortada iki adet gemi olmuş olur. Paradoksun iki sorusu vardır. Yeni gemi Theseus’un gemisi midir? Eski parçalar birleştirilerek yapılan gemi Thesus’un gemisi midir?

Değerli okurlar, sizce cevap nedir? Hangi gemi Theseus’a aittir? Parçaları değiştirilen gemi mi yoksa eski parçalar birleştirilerek yapılan gemi mi?

Paradoks

-Zeynep İrem Zafer

Eğer bu yazı ilginizi çektiyse Roma İmparatorluğu Yıkılmamış Olsaydı? yazımıza bakabilir. Ayrıca bizi Instagram ve Twitter’dan takip edebilirsiniz

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki

Başlamak

Sonraki

Hüseyin Yılmaz’ın Çobanlıktan NASA’ya Uzanan Serüveni