Sanatçı olunmaz, sanatçı doğulur


“Sanatçı olunmaz, sanatçı doğulur.” çevremizde çokça duyduğumuz bir sözdür ve bu sadece sanat camiasının bir kabulü değildir. Çoğumuz yetenek ve becerilerin aileden geldiğine inanırız. Son zamanlarda adını sıklıkla duyduğumuz sanatçı, yazar, oyuncu ve daha birçok ünlünün, en az onlar kadar tanıdığımız akrabaları olması bu inancımızı desteklemektedir. Örneğin manken, oyuncu, şarkıcı Tuğba Özay’ın büyük dayısı ünlü şair, ressam Bedri Rahmi Eyüboğlu’dur. Eyüboğlu’nu en çok yazdığı şu şiirle hatırlıyoruz;


Karadutum, çatalkaram, çingenem,
Daha nem olacaktın bir tanem,
Gülen ayvam, ağlayan narımsın.
Kadınım, kısrağım, karımsın…


      Şarkıcı Zeynep Casalini’nin dedesi hepimizin sevdiği yazar, şair ve senarist Vedat Türkali, üvey babası ise yönetmen Atıf Yılmaz’dır.
Peki 50 Türk Lirası banknotunun üzerinde fotoğrafı bulunan Fatma Aliye Hanım’ın, Suna Selen’in anneannesi olduğunu biliyor muydunuz? Aynı zamanda Suna Selen, Münir Özkul’un eski eşidir. Son olarak sizi daha çok şaşırtacak bir akrabalıktan bahsedeyim; şarkıcı Metin Arolat, 23. kuşaktan Mevlana’nın özbeöz torunudur. Örnek olarak verdiğim isimlerin hiçbiri bu ünlü akrabaları sayesinde bir yere gelmedi. Kimi sesi kimi fiziği kimi ise oyunculuğu sayesinde bulundukları noktaya geldi. Sanatçı ruhu ve yetenek gerçekten kalıtsal mi tartışılır fakat bilinmelidir ki bu sanatçılar ünlü akrabalarından bağımsız olarak kendi emekleri ile bugünkü başarılarını elde ettiler. Çok ünlü bir akrabanız dahi olsa sanat camiasında tembellik, kolaylık yok; emek var, çaba var, çalışmak var.
    Sizlerin de bu isimlere ekleyecekleriniz varsa yorumlarda bizimle paylaşın. Kim bilir belki sizin akrabalarınızı da tanıyor olabiliriz.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki

Olimpiyat Maraton

Sonraki

Asparagas haber, doğru haberden daha çabuk yayılır.