McDonald’s Nasıl Kuruldu ?

Mcdonald’s şu an dünyanın en büyük fast food restoran zinciri olarak günde 69 milyon müşteriye hizmet veriyor. Peki, Türkiye sektörüne menü kavramını getiren bu şirket nasıl kuruldu, nasıl buralara geldi ?

McDonald’s’ı Kimler Kurdu?

  Richard ve Maurice Mcdonald Hollywood yapımcısı olmak isteyen iki çiftçi kardeşken önce hayallerinin peşinden koşmayı denediler fakat başarılı olamayınca küçük bir sinema açtılar ama o da kalıcı olamadı. İşte Mcdonald’s şirketinin temeli de kardeşlerin bundan sonra verdiği arabalı restoran açma kararı ile atıldı.

McDonald

İlk başta McDonald’s Bar-B-Q  adıyla hizmet vermeye başlayan ve saatlerce pişirilen barbekü konseptinde olan bu restoran menüsünde 25 farklı çeşit yiyecek bulunduruyordu. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra popülerliği artan arabaya servis sektöründe ayakta kalmak için iki kardeşe yeni bir fikir gerekiyordu.

Kardeşler 3 ay boyunca kapılarını kapattı ve self servis bir restorana dönüşerek geri geldiler. Aslında günümüzdeki Mcdonald’s konsepti böyle başladı. Menüyü sadece 9 yiyeceğe indirdiler. 20 tane carhoplarını ( arabaya servis götüren garsonlar) işten çıkardılar ve çatal bıçak vermeyi bıraktılar. Böylece hızlı ve ucuz yemek satmaya başladılar. Bu durum onların kârını ikiye katlamalarını sağladı.

  Mcdonald kardeşler başarılı olmuştu fakat dünyaya yayılma gibi bir fikirleri yoktu. İşte burada devreye Ray Kroc girdi. Ray Kroc bir milkshake makinası satıcısıydı ve Mcdonald kardeşlere bunlardan satmak için uğramıştı fakat restoranı ve işleyiş şeklini görünce hayran kaldı.

Kroc bu fast food sistemindeki cevheri görmüştü ve Mcdonald kardeşlerle bir anlaşma yaptı. Kroc şirketin franchise haklarını üzerine kardeşlerle bir anlaşma yaptı. Belli bir noktadan sonra Mcdonald kardeşler için yeni şubeler açmak ve şirketin büyümesi umursadıkları bir durum olmaktan çıktı fakat Kroc şirketin potansiyelinin farkındaydı ve 2.7 milyon dolara şirketi kardeşlerden satın aldı fakat ismini değiştirmedi.

O günden sonra şirketi dünyaya yayma planını daha hızlı bir şekilde uygulayan Kroc 1984’te öldü. Şu an da Mcdonald’s dünya çapında 39.198 restoran ile dünyanın en büyük fast food zincir şirketi konumunda bulunuyor.

Bu yazı ilginizi çektiyse Hüseyin Yılmaz’ın Çobanlıktan NASA’ya Uzanan Serüveni  yazımıza bakabilir. Ayrıca bizi Instagram ve Twitter’dan takip edebilirsiniz

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki

Hüseyin Yılmaz’ın Çobanlıktan NASA’ya Uzanan Serüveni

Sonraki

IMDb’ye Göre Leonardo DiCaprio’nun Rol Aldığı En İyi 10 Film