Irkçılığa Karşı: NBA

George Floyd’un ölümünden sonra yapılan eylemler, Amerika’da yüzyıllarca yıldır devam eden ırkçılık hastalığının tabii ki sonu olmadı. Rezalet ve vahşetin hız kesmeye niyeti yok. 23 Ağustos günü Jacob S. Blake adlı gencin, bir tutuklama sırasında polis memuru Rusten Sheskey tarafından yedi el ateş edilerek canına kast edildi.

George Floyd’un ölümünden sonra yapılan eylemler, Amerika’da yüzyıllarca yıldır devam eden ırkçılık hastalığının tabii ki sonu olmadı. Rezalet ve vahşetin hız kesmeye niyeti yok.

23 Ağustos günü Jacob S. Blake adlı gencin, bir tutuklama sırasında polis memuru Rusten Sheskey tarafından yedi el ateş edilerek canına kast edildi.

IRKÇI POLİS ŞİDDETİNE MARUZ KALAN GENÇ

Amerika’da henüz sular durulmamışken yaşanan bu vahim olay, ırkçılığa karşı tepkileri arttırdı. En özel tepkilerden biri yine NBA organizasyonunda yaşandı. 26 Ağustos 2020 tarihinde oynanması planlanan NBA Play-Off maçları Doğu konferansı ilk tur 5. maçına, Milwaukee Bucks takımının parkeye çıkmayarak maçı protesto etmesi damga vurdu.

Normalde maça çıkmadıkları için Milwaukee’nin hükmen mağlup sayılmasıyla sonuçlanacak maç, Orlando Magic’in de boykota destek vererek sahayı terk etmesiyle iptal edildi. Bu karar ile beraber çarşamba günü oynanacak bütün maçların da ertelendiği duyuruldu. “Ertelendi” kelimesine tepki ise LeBron James’den geldi; “Maçlar ertelenmedi, boykot edildi.” diyerek sitemini ve öfkesini belli etti. Ayrıca LeBron James, George Floyd’un ölümünden sonra polis şiddetine tepki çekmek için ABD ulusal marşı esnasında diz çöken ve bu hareketi sebebiyle NFL’den aforoz edilen Colin Kaepernick’in fotoğrafı ile Floyd’un boynuna dizini bastırarak ölümüne sebep olan polisin fotoğrafını yan yana koymuştu ve “Şimdi anlıyor musun? Yoksa senin için hala bulanık mı? #UyanıkKal” ifadelerini kullanarak bir paylaşımda bulunmuştu. Amerika’da birçok sporcunun ve ünlünün yoğun tepkisi sürüyor.

Fakat bu tepkilerin mevcut sınıf ve ırk ayrımcılıklarına son vermeyecek olmasını bilmek de acı veriyor. Yine de bu tarz çirkin olayların dünya çapında ses getirmesi, NBA yıldızları gibi bütün dünyaya hitap edebilen kişiliklere düşüyor.

Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki

Asparagas haber, doğru haberden daha çabuk yayılır.

Sonraki
Oruç Reis Gemisi

Mavi Vatan: Doğu Akdeniz