mesut özil

Fenerbahçe Bu Transferde “Mesut” Olabilir mi?

Tarihler 8 Aralık 2020’yi gösterdiğinde Fenerbahçe başkanı Ali Koç, kendisine yöneltilen Mesut Özil sorusuna “Bizim için gerçekleşirse güzel bir rüya olur ama gerçekleşmesi zor bir rüya.” cevabını vermişti. Bu diyalogdan tam 47 gün sonra zor olarak nitelenen bu rüya gerçekleşti ve Fenerbahçe sansasyonel transferini 24 Ocak günü resmen açıkladı. Özil ile 3,5 yıllık sözleşme yapan Fenerbahçe, bu transferde Mesut olabilir mi?

Ali Koç, mesut özil

Ali Koç: “Mesut, evin oğlu.”

Özil’i, Türkiye’ye gelen ve bekleneni veremeyen diğer yıldızlardan ayıran bazı özellikleri var. Bunların başında ciddi bir sakatlık yaşamaması geliyor. Mütemadiyen nükseden, aylar boyunca sahalardan uzak kalmasına sebebiyet veren herhangi bir rahatsızlık yaşamadı. İkincisi ise aidiyet hissi. Özil klasında ve kariyerinde bir oyuncunun taraftarı olduğu takıma transfer olması, eşine rastlanır bir durum değil Türkiye sınırları içerisinde.

Fenerbahçe’de oynamanın hayalini kurduğunu söyleyen bir süper starın performansının da farklı olacağını düşünüyorum. Başka bir açıdan bakarsak yıldız futbolcular kariyerlerinin son durağı olarak gördükleri takımlara transfer olduklarında, genelde sahadaki performansları için fazla endişelenmezler. Çünkü kanıtlayacak bir şeyleri kalmamıştır, genelde endişelendikleri kısım banka hesaplarına yatacak olan yüklü maaşların zamanında ve eksiksiz olmasıdır. Bu konuda Mesut hakkında konuşulanlara baktığımda Mesut’un Türkiye’de kanıtlaması gereken çok şeyin olduğunu düşünüyorum.

Büyük bir beklentiyle geliyor ve şampiyonluk için gözleri karartmış bir camianın rüya olarak gördüğü bir isim olarak omuzlarındaki yük çok fazla. Gelir gelmez Hagi, Alex gibi efsaneler ile karşılaştırılan bir futbolcunun o statüye girebilmek için kanıtlaması gereken tonlarca şey olacaktır.

mesut özil

Tabii ki bunlar olumlu taraflar. Mesut Özil gibi bir oyuncunun bütün ülkeyi heyecanlandırması şaşırılacak bir şey değil fakat futbolda her şey teorideki gibi işlemeyebiliyor. Havalimanına indiğinde binlerce insanı oraya döken, hayaller kurduran, besteler yazdıran birçok yıldız parlayamadan ülkemizden kayıp gitti. Arteta’nın gelişiyle Arsenal defterinin tamamen kapanması Özil’in 2018’den beri süregelen performans düşüklüğünün ve bazı saha dışı olaylarının tescili oldu. Antrenman eksiği bulunmasa da maç eksiğinin olması Mesut ve Fenerbahçe için dezavantaj sayılabilir.

Ayrıca belirtmekte fayda var, Süper Lig asla küçümsenecek bir lig değildir. İkili mücadelelerin, faullerin, kötü zeminlerin olduğu zor bir ligdir. Daha önce Nani’nin bu konuda verdiği bir demeç de vardı. Teknik oyuncuların zorlandığı bir yapı bulundursa da Özil gibi oyun görüşüne, pas kalitesine sahip bir yıldızın konsantre olmasıyla Süper Lig kötü bir anı olarak değil, koleksiyonuna ekleyeceği yeni bir kupa olarak kalacaktır akıllarda.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki

GÖBEKLİTEPE SERÜVENİ -1

Sonraki
etnik müzik aletleri

ETNİK MÜZİK: EUROVISION'DA ESKİMEYE YÜZ TUTMUŞ TREND