Anneler Günü Nasıl Ortaya Çıktı?

Hepimiz bir kadın tarafından dünyaya geldik. O kadın hayatımızın her anında sorgusuz sualsiz bizi koruyan, mutlu olmamız ve zarar görmememiz için elinden geleni yapan tek insan oldu. Peki, bazılarımızı hüzünlendiren bazılarımızı ise annemizi nasıl sevindiririz telaşına iten Anneler Günü‘nün nasıl ortaya çıktığını ve neden mayısın ikinci haftası kutlandığını hiç merak ettiniz mi? Gelin bu soruların cevaplarına birlikte bakalım.

anneler günü

Anneler Günü Nasıl Ortaya Çıkışı

Anneler günün nasıl ortaya çıktığıyla ilgili yaygın iki rivayet vardır. Birincisi; Antik Yunan mitolojisindeki çoğu tanrı ve tanrıçanın annesi olan Rhea onuruna verdikleri yıllık ilkbahar festivali ile kutlanır. İkincisi ve asıl günümüze gelmesini sağlayan ise; ABD’de bir öğretmen olan Anna Jarvis’tir. 1905 yılında mayıs ayının ikinci haftası annesini kaybetmiştir. Zamanında annesinin yanında olamadığı duygusu ve diğer anneler olan minnettarlığı için mayıs ayının ikinci haftasının pazar günleri Kilise ‘de anma günleri düzenler. Yıllar boyu devam eden bu anma günü, 1914 yılında ise Anna Jarvis çabalarıyla resmileşir ve tüm Amerika’ya taşınır. Mayıs ayının ikinci haftası kutlanmaya başlanan gün kısa sürede tüm dünyaya duyurulur.

Ülkemizde Anneler Günü ilk kez 9 Mayıs 1955’te Türk Kadınlar Birliği’nin girişimiyle kutlanmıştır. İlk kez yılın annesi ise Erzurum Aziziye Tabayları’nın savunmasına katılan kahraman Nene Hatun seçilmiştir.

Tüm kahraman annelerimizin, çocuğunu kaybetmiş annelerimizin, çocuğuna anne olmayı başarmış babalarımızın, anne olamayıp kalbinde yaşayanların, bir hayvana annelik edenlerin, anne adaylarının ve kaybettiğimiz tüm annelerimizin Anneler Günü kutlu olsun. Annelerimizin değerini bir gün değil, her gün anladığımız yarınlar dileğimle.

Bu yazı ilginizi çektiyse  1 MAYIS EMEK VE DAYANIŞMA GÜNÜ  yazımıza bakabilir. Ayrıca bizi Instagram ve Twitter’dan takip edebilirsiniz

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki

Bhopal Felaketi! (1984)

Sonraki

Dijital Dövizde Kafa Karışıklığına Son!